وبلاگ گروه نرم افزاری حامی

ویکی‌پدیا ۱۵ ساله شد


نوشته شده توسط: مهدی قاسمی

شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴


اخبار تکنولوژی

ویکی‌پدیا نام شناخته شده‌ای برای کاربران دنیای اینترنت به شمار می‌رود و بسیاری از کاربران ایرانی و کشورهای دیگر برای به دست آوردن اطلاعات مختلف و ارایه‌ی تحقیقات گوناگون از آن استفاده می‌کنند. این سایت اینترنتی پربازدید رتبه‌ی ۷ دنیا، رتبه‌ی ۶ در کشور آمریکا و رتبه‌ی ۷ در ایران را به خودش اختصاص داده است.

این دانشنامه‌ی اینترنتی در تاریخ ۱۵ ژانویه‌ی سال ۲۰۰۱ توسط «جیمی ولز» (Jimmy Wales) و «لری سنگر» (Larry Sanger) تاسیس شد و هم اکنون به عنوان یک بنیاد غیرانتفاعی شناخته می‌شود. سایت ویکی‌پدیا از سال ۲۰۰۷ به‌بعد به عنوان یکی از برترین سایت‌های دنیا شناخته می‌شود و اطلاعات مختلفی را به زبان‌های گوناگون در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

این سایت به تمام زبان‌های دنیا در دسترس کاربران قرار دارد و تا این لحظه بیش از ۱۴۱ میلیون صفحه در آن به‌وجود آمده که در آن‌ها درباره‌ی موضوعات مختلف صحبت شده است. در ویکی‌پدیا بیش از ۵ میلیون مطلب به زبان انگلیسی، ۲٫۱ میلیون مقاله به زبان سوئدی، ۱٫۸ میلیون مقاله به زبان آلمانی، ۱٫۸ میلیون مقاله به زبان هلندی و ۱٫۷ میلیون مطلب به زبان فرانسوی وجود دارد. ایران با داشتن بیش از ۴۸۰ هزار مقاله به زبان فارسی در این دانشنامه‌ی اینترنتی در مکان ۱۸ قرار گرفته است. لازم به ذکر است که تعداد مقاله‌های فارسی از مقاله‌های عربی بیشتر است. تعداد مقاله‌های عربی باعث شده که این زبان در سایت ویکی‌پدیا در مکان ۲۲ قرار داشته باشد.

Wikipedia

ویکی‌پدیا بیش از ۵۹ میلیون کاربر عضو دارد.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌

براساس اطلاعات منتشر شده از سوی این سایت تا آخر سال ۲۰۱۵ بیش از ۳۷ میلیون مقاله در ویکی‌پدیا قرار گرفته و ۵۹ میلیون کاربر هم در این سایت عضو شده‌اند. این سایت با کمک‌های مالی مردمی به فعالیت خودش ادامه می‌دهد. ویکی‌پدیا امسال نزدیک به ۱۰۰ میلیون دلار کمک‌های مردمی دریافت کرده که این میزان بیشتر از اندازه‌ای بود که به آن نیاز داشته است.نام

نظر ، پیشنهاد ، انتقاد


آخرین مطالب

کلمات کلیدی