وبلاگ گروه نرم افزاری حامی

مبارزه گوگل با اسپم


نوشته شده توسط: حمید قاسمی

پنجشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۴


اخبار تکنولوژی

امروزه با گسترش جهان مجازي و رشد فناوري‌ها ارسال نامه به سادگي انجام مي‌پذيرد و نامه‌ها به پيام‌هاي الکترونيکي و يا ايميل تبديل شده‌اند اما در اين ميان ممکن است که ايميل‌ها و يا پيام‌هايي ناخواسته هم دريافت کنيم؛ پيام‌هايي که فرستنده آن‌ها را نمي‌شناسيم و از محتواي آن‌ها خبري نداريم؛ نامه‌هايي که بيشتر به صورت ايميل‌هاي تبليغاتي هستند و يا اين که کاربران را به شرکت در مسابقه‌ها و قرعه کشي‌هايي با جوايز گران قيمت، ترغيب مي‌کنند. به‌طور مثال ممکن است شما نامه‌اي با اين مضمون دريافت کنيد که "شانس شما گرفته است و با فرستادن فقط ۲۰ هزارتومان به يک شماره حساب مشخص، مي‌توانيد صاحب ماشين ‌شويد".

حدود پانزده درصد ترافيک مربوط به نامه‌هاي الکترونيک در اينترنت مربوط به همين پيام‌ها مي‌باشد و اين باعث ايجاد اثر مخربي در اينترنت خواهد شد. به اين پيام‌هاي ناخواسته، اسپم (Spam) مي‌گويند.

شرکت گوگل در بين بخش‌هاي مختلف خود شامل قسمتي براي مبارزه با اسپم و نامه‌هاي الکترونيکي ناخواسته مي‌باشد. آقاي مت کاتس (Matt Cutts) کارمند رسمي اين بخش گوگل براي مبارزه با دريافت اسپم مي‌باشد.

در ادامه گفت‌وگوي سايت readwriteweb.com را با ايشان مي‌خوانيم.

 

شما در سواحل شرقي به مدرسه رفته‌ايد و در آن‌جا درس خوانده‌ايد. چگونه براي ادامه تحصيل از غرب سر در آورديد و در گوگل مشغول به کار شديد؟

من براي آمدن به گوگل، به همراه همسرم از سواحل شرقي فرار کردم. در ابتدا مقاله‌ها و کتاب‌هاي الکترونيکي پرباري تهيه مي‌کردم و از گوگل مي‌خواستم که آن‌ها را از من بخرد و اين گونه همکاري ما از راه دور آغاز شد اما پس از مدتي به طور رسمي در سال ۲۰۰۰ به گروه کاري گوگل پيوستم.

 

وقتي‌که ما در مورد آينده جست‌وجوگرها و محصولات آينده آن‌ها براي گسترش و سهولت جست‌وجو مي‌نويسيم و يا در جاهاي ديگر مطلبي در اين مورد مي‌خوانيم، در بيشتر اوقات جايگاهي به اين شکل براي آن بيان مي‌کنيم که: " گوگل در آينده چگونه خواهد بود؟". همه ما مي‌دانيم که زمان بسياري مي‌گذرد که گوگل روي گسترش امکاناتش در اين زمينه کار مي‌کند. امکان دارد به طور مختصر توضيحي در مورد فعاليت‌هاي گوگل در زمينه جست‌وجوهاي شخصي بدهيد؟

من فکر مي‌کنم که امکان جست‌وجوي شخصي، شانس بسيار بزرگي بوده که در اختيار کاربران خانگي قرار گرفته است. وقتي‌که شما در مورد موضوع مورد علاقه‌تان در گوگل جست‌وجو مي‌کنيد، اين امکان در اختيار شما قرار مي‌گيرد که کوچک‌ترين جزئيات را در رابطه با آن موضوع مشاهده ‌کنيد. من اخيرا در مورد متاديتا (MetaData) احتياج به يک جست‌وجوي تخصصي داشتم و خيلي راحت به اطلاعات مورد نيازم رسيدم. در گوگل برنامه‌ريزي شده که به‌روزترين و مهم‌ترين اطلاعات و دانسته‌هاي مفيد در همه زمينه‌ها با بهترين کيفيت به راحتي و به صورت رايگان در اختيار کاربران قرار بگيرد.

 

شما تخصص ويژه‌اي براي مبارزه با دريافت اسپم داريد. چگونه اسپمرها آدرس ايميل ما را به دست مي‌آورند؟

اول از همه بايد بگويم که اسپمرها آدرس ايميل شما را توسط خودتان به دست مي‌آورند. با وارد شدن در صفحات مختلف وب و وارد کردن آدرس ايميل‌تان براي عضويت و يا موردهاي ديگر به راحتي آدرس‌تان را به اسپمرها تقديم مي‌کنيد.

 

چه روش‌هايي را براي مبارزه با اسپم توسط کاربران پيشنهاد مي‌کنيد؟

بايد تا جايي که امکان دارد از وارد کردن پست الکترونيک خودشان در صفحات و پايگاه‌هاي غيرضروري وب خودداري کنند و يا در صورت نياز شديد آدرس غيـر واقعي وارد کنند. به هيچ وجه آدرس پست الکترونيک خود را در گروه‌هاي خبري قرار ندهند زيرا در اين صورت با طيف وسيعي از نامه‌ها و پيام‌هاي بي‌ارزش و به درد نخور مواجه خواهند شد.

 

نرم‌افزار و يا برنامه خاصي هم براي مبارزه با اين پيام‌ها وجود دارد؟

بله برنامه‌هايي تحت عنوان آنتي اسپم (Anti Spam) وجود دارند که از رسيدن اين نامه‌ها به شما جلوگيري مي‌کنند. بعضي از اين برنامه‌ها، نامه‌ها را بررسي مي‌کنند و در صورت تشخيص اسپم، آن‌ها را به ارسال‌کنندگان باز مي‌گردانند. بدترين کاري که يک کاربر در مورد اين پيام‌ها انجام مي‌دهد، پاسخ دادن به پيام آن‌ها است زيرا در اين صورت آدرس او در اختيار اسپمرهاي ديگر هم قرار خواهد گرفت.

 

شما به‌عنوان يک کاربر غيرحرفه‌اي از کدام امکانات گوگل راضي هستيد و با کدام قسمت‌ها بيشتر کار مي‌کنيد؟

من در کارهاي شخصي خودم از جي‌ميل (Gmail) و گوگل ريدر (Google Reader)، خيلي استفاده مي‌کنم و به عنوان يک کاربر حرفه‌اي مي‌توانم بگويم که اين دو سرويس تمام نيازهاي من را در اين زمينه برآورده مي‌کنند و بسيار از آن‌ها راضي هستم.

منبع: بایتنام

نظر ، پیشنهاد ، انتقاد


آخرین مطالب

کلمات کلیدی