وبلاگ گروه نرم افزاری حامی

خلاقيت راهي مطمئن براي رسيدن به موفقيت


نوشته شده توسط: مهدی قاسمی

چهارشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۴


اخبار تکنولوژی

بررسي استارت آپ‌هاي موفق در سال 2015

هر کاري که به موفقيت مي‌رسد روزهايي را پشت سر گذاشته است که درگير شروع کار و ايده‌هاي خام و اوليه شروع فعاليت بوده است. بدون شک موفق‌ترين کسب و کارها يا شرکت‌هايي که امروزه مي‌بينيم از اول هيچ تضميني براي موفقيت آن‌ها وجود نداشته و همه چيز از يک ايده يا خلاقيت ساده شروع شده است تا بعد از گذشت زمان همه چيز به روالي مطمئن تبديل شده و سختي‌هاي کار از بين رفته است. شرکت‌هاي بزرگي مانند گوگل يا مايکروسافت و يا حتي اپل تاريخچه بسيار جالبي دارند و به صورت مشابه سرگذشت آن‌ها به اين شکل بوده که همه چيز از ايده‌هاي چند جوان شروع شده است که کسب و کار خود را در يک گاراژ به راه انداخته‌اند. معمولا اين کارها بدون سرمايه اوليه زيادي شروع شده و بعد در ادامه راه به دليل ايده‌هاي منحصر به فردي که وجود داشته، افراد ديگر تصميم گرفته‌اند که روي اين شرکت‌ها و کارهايي که انجام مي‌دهند سرمايه گذاري کنند. به همين دليل وقتي تيم شرکت‌هاي بزرگ را نگاه مي‌کنيم معمولا در ميان آن‌ها چند نفر جوان خلاق و خوش ايده در کنار عده‌اي سرمايه گذار و افراد مسن‌تر مشاهده مي‌شود. اين که چطور يک کار تحت وب يا يک کار مربوط به جهان فناوري را شروع کنيم و مراحل کار را به چه صورتي انجام دهيم، يک موضوع بسيار مهم است. ما بايد بتوانيم در حين اين که از تجربيات ديگران استفاده مي‌کنيم، خودمان هم ايده و خلاقيت به خرج داده و يک کار جديد را به طيف مخاطبان ارائه دهيم. اما مسائلي را هم بايد در نظر بگيريم از جمله اين که آيا بايد همه چيز به صورت مکتوب و تئوري در ابتداي راه مشخص شود؟ آيا بايد هميشه مشاور داشته باشيم يا اين که مي‌توانيم برخي از تصميمات را بدون مشورت با افراد صاحب تجربه بگيريم. در اين شرايط است که مفهومي با نام استارتاپ شکل مي‌گيرد. در يک تعريف ساده بايد گفت که عموما به شرکت‌هاي نوپايي که در فاز تحقيق و توسعه بازار قرار دارند و با يک ايده و ارائه يک محصول جديد کار خود را شروع مي‌کنند، استارتاپ گفته مي‌شود. عموما اين دسته از شرکت‌ها با فناوري رشد و توسعه پيدا مي‌کنند. اگر شرکتي از ايده خود اطمينان داشته باشد و زمينه کاري آن مبتني بر فناوري باشد، قبل از هر چيز صاحبان آن شرکت به دنبال مالکيت معنوي ايده خود خواهند بود. همان گونه که گفتيم، گوگل و مايکروسافت، شرکت‌هاي بسيار معروفي هستند که معرف استارتاپ‌هاي بزرگ دنيا مي‌باشند و مقر اصلي اين شرکت‌ها در حال حاضر در دره سيليکون مي‌باشد. بعد از اين شرکت‌ها شاهد ايده‌هاي ناب ديگري مانند فيس‌بوک يا توييتر هستيم که امروزه به جايگاهي رسيده‌اند که نيازي به معرفي ندارند. در حالي که شرکتي مانند فيس بوک کار خودش را از خوابگاه دانشجويي آغاز کرده است. به هر حال بايد گفت که شرکت‌هاي استارتاپ در عرض چند سال اخير توانسته‌اند به موفقيت زيادي در جهان فناوري دست پيدا کنند و نبايد به هيچ عنوان دست کم گرفته شوند. در موضوع ويژه اين هفته به سراغ برترين شرکت‌هاي استارتاپ در سال 2015 خواهيم رفت و ايده‌هاي برتري که در جهان فناوري به موفقيت رسيده‌اند را بررسي خواهيم کرد.

 

ارزش استارتاپ‌ها

سال گذشته بود که شرکت فيس بوک که خودش جزو استارتاپ‌ها به حساب مي‌آمد سعي کرد تا حدودي به وسعت خود اضافه کرده و اعتبار بيشتري براي خودش کسب کند و بر همين اساس 19 ميليارد دلار به شرکت واتس اپ پرداخت کرد تا بتواند اين شرکت را از آن خود کند. سهام Uber هم بعد از ارزش گذاري 18 ميليارد دلاري آن، يک ميليارد دلار ديگر صعود داشت و توانست طبق گزارشاتي که منتشر شده است به رقم بالاتري هم برسد. در مورد اسنپ چت هم همين داستان شنيده مي‌شود و اين شرکت در حال حاضر ارزشي در حدود 10 ميليارد دلار دارد. به طور حتم کسي انتظار نداشته که استارتاپ‌ها به اين شکل به محبوبيت برسند و اينقدر سريع روند رسيدن به موفقيت مالي را طي کنند. اين ماجرا در سال 2014 به خوبي به همه نشان داد که ايده‌هاي نو در جهان فناوري هميشه مورد استقبال مردم قرار مي‌گيرند اما بايد بسيار خوب کار کرد تا اين روند رسيدن به موفقيت همچنان پابرجا بماند. اين روزها هر کسي با ايده جديدي وارد ميدان مي‌شود و اگر شما به نحوه کار خود بسيار مطمئن باشيد و حاضر نباشيد که خود را با توجه به شرايط موجود به روز کرده يا تغيير دهيد، احتمالا به سرنوشتي دچار مي‌شويد که بسيار سريع با يک شرکت يا ايده برتر از خودتان جايگزين شده و از ياد کاربران خواهيد رفت. استارتاپي مانند Uber با بودجه‌اي بسيار سنگين در زمينه حمل و نقل به راه افتاد و در حال حاضر برنامه‌هاي ديگري مشابه با آن وجود دارند که بر سر کنترل و تصاحب بازار در دنيا به رقابت مي‌پردازند. ظاهر اين دسته از اپليکيشن‌ها به گونه‌اي تغيير کرده است تا بتواند ابزاري براي تفريح و ارتباط کاربرانشان باشد. استارتاپ‌هاي مربوط به صنايع غذايي هم در حال حاضر به سودآوري بسيار مناسبي دست پيدا کرده‌اند و روز به روز به موفقيت بيشتري هم مي‌رسند. در ادامه به معرفي استارتاپ‌هايي خواهيم پرداخت که در سال 2015 موفقيت چشم گيري داشته‌اند.

 

استارتاپ‌هاي شيک و مدرن با Slack

اگر به فکر راه اندازي يک کسب و کار جديد هستيد مي‌توانيد روي Slack حساب کنيد زيرا اين ابزار که خودش هم جزو استارتاپ‌هاي نوپا به حساب مي‌آيد قادر است تا با توسعه ابزارهاي ارتباطي محل کار به تنهايي، تشکيلات استارتاپ شما را شيک و مدرن جلوه دهد. در حال حاضر چيزي در حدود 1 سال از شروع کار اين شرکت مي‌گذرد و ارزش آن 1 ميليارد دلار تخمين زده شده است. موسس اين شرکت آقاي Stewart Butterfield است. او در مورد فرصت‌هاي عرضه محصول معتقد است که « قرار نيست همه افراد کره زمين از يک برنامه جديدي که کار خود را شروع مي‌کند استفاده کنند و دليلي ندارد که هر برنامه جديدي در شروع کارش تعداد کاربرانش به پاي تعداد کاربران فيسبوک برسد، اما کسب و کاري بزرگ است که ميليون‌ها نفر استفاده کننده داشته باشد.» بدون ترديد، Slack هم رقبايي دارد که روند کاري‌شان مشابه اين برنامه است. در کنار اين که در حال حاضر نمونه‌هاي مشابهي براي آن وجود دارد، مديران آن بايد اين استرس را هم داشته باشند که شرکت‌هاي معتبر و موفق تصميم به راه اندازي سرويسي مشابه با کار آن‌ها را نداشته يا نگيرند. به عنوان مثال در همين هفته گذشته بود که گزارش شد فيس بوک تصميم دارد کاري مشابه با Slack انجام دهد، اما تيم Slack اعلام کرده است که براي ادامه کارش در هر شرايطي آمادگي دارد. البته بايد گفت که آقاي باترفيلد هم يک جوان بي‌تجربه نيست زيرا در تاسيس نمونه‌هاي موفقي مانند سايت فيليکر تجربه داشته است و توانسته اين سايت را به شرکت بزرگي مانند ياهو بفروشد. او بيشتر تمايل دارد تا کسب و کار جديدي را به راه انداخته و سپس آن را به شرکت‌هاي بزرگ‌تر واگذار کند به اين شيوه احساس مستقل بودن مي‌کند.از نظر او تشخيص فرصت‌ها، شانس بسيار بزرگي است که هر کسي اين شانس را ندارد.

 

آسان شدن پرداخت‌هاي آنلاين با Stripe

شبکه‌هاي اجتماعي وقتي محبوبيت بيشتري پيدا کردند که به مبادلات مجازي پرداختند. به عنوان مثال زماني که توييتر در سپتامبر سال گذشته بعد از شايعات بسياري که وجود داشت، بالاخره از «دکمه خريد» خود رونمايي کرد باعث شد که بار ديگر توجه مردم و رسانه‌ها به اين شبکه اجتماعي جلب شود بعد از توييتر، شبکه اجتماعي فيس بوک هم سريعا دست به اقدام مشابهي زد تا از رقيب خود عقب نماند اما در واقع بايد گفت که پشت صحنه اين ماجرا شرکتي با نام Stripe قرار گرفته است. اين شرکت توسط دو برادر در سال 2011 تاسيس شده و هدف از راه اندازي اين شرکت آسان سازي روند پرداخت‌هاي آنلاين يا همان اينترنتي بوده است. در حال حاضر اين شرکت در جهان تکنولوژي با نام‌هاي نام آشنا و معتبري نظيـر Reddit، TaskRabit و Lyft همکاري مي‌کند. در سال 2014، Stripe توانست با يک صعود 80 ميليون دلاري به ارزشي در حدود 1.75 ميليارد دلار برسد و پس از آن هم با يک صعود 70 ميليون دلاري ديگر به 2 برابر تخميني که در ابتداي سال براي صعود ارزش خودش زده بود دست پيدا کرد. يکـي از موسسان ايـن استارتـاپ آقاي Patrick Collison است که در حال حاضر مديريت اجرايي اين شرکت را هم به عهده دارد. او در يکي از مصاحبه‌هاي اخيرش اعلام کرده است که « زماني که ما شروع به کار کرديم بخش اعظمي از روند معاملات آنلاين برگرفته از ساختار و شالوده معاملات بانکي و تجاري سابق بود. در آن زمان واقعا شخص ديگري را نمي‌شناختيم تا از او تجربه‌اي را کسب کنيم و با قطعيت مي‌گوييم که هيچ کدام از فعالان فعلي با مشکلاتي که ما دست و پنجه نرم کرده‌ايم، مواجه نبوده است. ما بعد از بررسي و تفکر به طراحي پلتفرمي مطابق با تجارت‌هاي اينترنتي دست زديم.» در حال حاضر اين استارتاپ به سرعت در حال توسعه است و شرکاي تجاري آن هم روز به روز افزايش پيدا مي‌کند.

 

نشاط و سلامتي با Blue Apron

آقاي Matt Salzberg کسي است که در سال 2012 يک شرکت با نام Blue Apron به ثبت رساند و براي شعار شرکتش اين جمله را انتخاب کرد: «ما ميانبري به سمت نشاط و سلامتي هستيم».

شايد در آن زمان اين شعار کمي خوشبينانه يا جاه طلبانه براي شرکتي به نظر مي‌رسيد که تازه کار خود را شروع کرده است. اما در حال حاضر اين شعار تا حد بسيار زيادي به حقيقت رسيده است. اپليکيشن Blue Apron دستور پخت و ترکيبات را به وسيله ايميل براي مشتريان ارسال مي‌کند. طي 2 سالي که از شروع به کار اين استارتاپ مي‌گذرد بايد گفت که در حال حاضر به يکي از پيشتازان استارتاپ در زمينه تغذيه تبديل شده است. مديران اين استارتاپ تصميم دارند که در صنعت غذايي به موفقيتي نظير Uber در صنعت حمل و نقل دست پيدا کنند. اين شرکت در ابتداي سال جديد 50 ميليون دلار براي استخدام، بازاريابي و تجهيز خود بودجه کنار گذاشته است و همچنين به مشتريانش وعده داده است که بيش از يک ميليون وعده غذا در ماه به مشتريانش تحويل دهد.

 

پول مجازي با Coinbase

در سال‌هاي گذشته يکي از مباحث جذاب جهان فناوري هميشه پول مجازي بوده است. اگر به خاطر داشته باشيد ما هم 2 شماره مستقل از بايت را به اين موضوع اختصاص داديم و به طور مفصل در رابطه با بيت کوين صحبت کرديم. سال گذشته بيت کوين شرايط بسيار سختي را پشت سر گذاشت اما همچنان به کار خود ادامه مي‌دهد و تعداد افراد يا شرکت‌هايي که به سراغ آن مي‌روند، رو به افزايش است. شرکت Coinbase هم اعتقاد دارد که بيت کوين يا هر پول مجازي ديگري که در جهان مجازي وجود داشته باشد، موفقيتش تضميني است. استارتاپ کوين بيس در سال 2012 با اين هدف راه اندازي شد که بتواند کيف پولي ديجيتالي براي معاملات بيت کوين پايه گذاري کند. در آن زمان موسس اين شرکت يعني آقاي Brain Armstrong دائما درگير ايجاد يک طرح اقتصادي براي افرادي بود که تصميم به سرمايه گذاري در اين زمينه دارند. او بارها در مصاحبه‌هايش گفته است که به هيچ عنوان نمي‌توانسته کل طرح بيت کوين را براي شخصي توضيح داده و او را به سرمايه گذاري در اين زمينه تشويق کند. با همه اين اوصاف در پايان سال 2013 تامين بودجه Coinbase به 25 ميليون دلار رسيد و اين سرمايه توانست اين شرکت را به بيشترين دريافت کننده سرمايه استارتاپ‌هاي بيت کويني تبديل کند. در حال حاضر هم مرتبا خبر افزايش سرمايه گذاري در اين شرکت به گوش مي‌رسد به صورتي که از گوشه و کنار به گوش مي‌رسد که ارزش اين شرکت به چيزي در حدود 400 دلار رسيده است.

 

يک رسانه اجتماعي نوپا ولي باارزش

شايد نام Snapchat به گوشتان خورده باشد و اگر نخورده باشد هم چندان جاي تعجب ندارد زيرا اين استارتاپ بسيار نوپاست. براي اولين بار در ماه اوت گزارش شد که ارزش اين استارتاپ 10 ميليون دلار است و اين ماجرا باعث ايجاد خشمي در ميان خوانندگان شد زيرا با اين ارزش گذاري، Snapchat که يک استارتاپ نوپاست ارزشي 5 برابر نيويورک تايمز خواهد داشت. اسنپ چت هيچ عيب و ايرادي در راه کسب درآمد نداشته است، ماه گذشته هم اين سرويس اولين افزونه خود را در قالب يک تبليغ 20 ثانيـه‌اي ارائـه کرد. آقاي Aswash Damondaran، به عنوان کارشناس ارزش گذاري و استاد سرمايه گذاري دانشگاه نيويورک در اين رابطه توضيح مي‌دهد که : « بستگي دارد شما اسنپ چت را با چه چيزي مقايسه کنيد. اگر در حال حاضر شبکه اجتماعي توييتر بيشتر از 30 ميليارد دلار مي‌ارزد چرا نبايد يک استارتاپ با امکانات اسنپ چت 10 ميليارد دلار ارزش داشته باشد زيرا اين استارتاپ بسيار برتر از توييتر به نظر مي‌رسد. کارشناسان پيش‌بيني کرده‌اند که اين امکان وجود دارد که در عرض امسال يا سال آينده شاهد رسيدن اسنپ چت به يک جايگاه اجتماعي بسيار بزرگ‌تر باشيم.

 

يک شبکه خبر آنلاين

ممکن است برخي از اپليکيشن‌ها يا استارتاپ‌هاي فعلي ادغامي از چند زمينه فعاليت مختلف باشند. يکي از اين استارتاپ‌ها Fusion است که ممکن است بسياري از افراد آن را يک استارتاپ رسانه‌اي بدانند ولي در واقع بايد گفت که اين استارتاپ ترکيبي اقتصادي بين شرکت‌هاي يوني ويژن و ديزني است. سرويس ديجيتالي و شبکه خبر اين شرکت سال گذشته با تحت پوشش دادن جامعه آمريکاي لاتين کار خود را آغاز کرده است اما در ماه‌هاي اخير شاهد بوديم که فيوژن رويکرد خود را تا حد زيادي تغيير داده است. اين شرکت در حال حاضر جمعي از بهترين و متخصص‌ترين خبرنگاران را گرد هم آورده است. در نگاه اول به نظر مي‌رسد که موفقيت اين شرکت به خاطر سرمايه گذاري eBay است زيرا اين شرکت يک سرمايه گذاري 250 ميليون دلاري روي گروهي از نويسندگان خبره‌اي که در اين رسانه مشغول به کار هستند، انجام داده است اما ظاهرا موفقيت اين شرکت نوپا بسيار بيشتر از اين حرف‌ها بوده است به نوعي که متخصصان اين استارتاپ را يک سوژه بسيار مناسب براي بررسي در سال 2015 قرار داده‌اند.

 

يک استارتاپ جادويي و اسرارآميز

استارتاپ Magic Leap با بيش از يک ميليون دلار سرمايه گذاري در حال حاضر يکي از استارتاپ‌هاي اسرارآميز است. اين شرکت با انتشار بيانيه‌هايي سربسته و مبهم توجه بسياري از افراد را به خودش جلب کرده است. ظاهرا هدف اين شرکت ايجاد ابزارهاي جادويي است به گونه‌اي که بتوانند در جهان تغييراتي را ايجاد کنند. اعلام شده است که در حال حاضر ميزان سرمايه گذاري در اين استارتاپ از سوي گوگل و ديگر سرمايه گذاران به 542 ميليون دلار رسيده است. البته بايد گفت که اين مبلغ در طول 3 سال به دست آمده است. هدف اصلي اين شرکت توسعه تکنولوژي واقعيت افزوده و رقابت با پروژه Oculus شرکت فيس بوک است. آقاي Rony Abovitz موسس اين شرکت است و در رابطه با استارتاپ خود مي‌گويد: « Magic Leap فراتر از درک يا تصوري است که ما در حال حاضر از تجهيزات کامپيوتري قابل حمل، واقعيت افزوده و واقعيت مجازي داريم. ما بسيار پا را فراتر از درک محدود فعلي در اين سه مورد گذاشته و در ارتباطات، تجارت، آموزش، سرگرمي و در زمينه اشتراک گذاري يک انقلاب پر سرو صدا به پا خواهيم کرد.»

 

استارتاپي روي ابرها

دو سال پيش صحبت از يک استارتاپ جديد با نام BOX شد، اين استارتاپ کار خود را به عنوان يک شرکت هلدينگ با سهامي عام در زمينه کنفرانس از راه دور آغاز کرد. در همان ابتدا اين تصور وجود داشت که باکس شرکتي در زمينه ذخيره سازي ابري است که بسيار فعاليت‌هاي محدودي دارد اما ظاهرا اين تصور درست از آب درنيامد. سهام اين شرکت در ماه مارس در صف عرضه عمومي قرار گرفت و مبلغ آن به 250 ميليون دلار رسيد. البته مدتي بعد اعلام شد که اين عرضه به دليل رکود در بازار تکنولوژي تا تابستان به تاخير افتاده است و در حال حاضر هم اعلام شده که تا سال آينده اين عرضه ادامه خواهد داشت. مسلما تا آن زمان مديران شرکت باکس بايد آمادگي خود را افزايش داده و شرايطشان را براي رقابت با شرکت‌هاي بزرگي مانند دراپ باکس، گوگل و مايکروسافت بهبود بخشند.

 

Product Hunt يک ايده از قلم افتاده

زماني که صحبت از استارتاپ مي‌شود بسياري از افراد فکر مي‌کنند که کار بسيار سختي بايد انجام گيرد و مثلا افرادي که در اين زمينه تا به حال فعاليت داشته‌اند شاخ غول را شکسته‌اند در حالي که شرايط اصلا و ابدا اين گونه نيست. در برخي از مواقع ايده استارتاپ‌ها را که مي‌بينيم، متوجه سادگي زياد از حد آن‌ها مي‌شويم به صورتي که احساس مي‌کنيم اين ايده‌ها تا به حال از قلم افتاده بودند و با وجود اين که بسيار بديهي بوده‌اند اما کسي به فکر پياده سازي يا اجراي آن‌ها نيفتاده بوده است. Product Hunt يکي از اين ايده‌هاست که حاصلي از تلاش يک پسر 27 ساله است. اين سايت در حال حاضر به فضاي مناسبي براي جست‌وجوي محصولات و استارتاپ‌هاي جديدي تبديل شده است که از سوي سرمايه گذاران معرفي مي‌شوند. سرمايه اين شرکت ماه گذشته به 6 ميليون دلار رسيد و مدير اين سايت اعلام کرده است که برنامه توسعه اين شرکت به صورت تدريجي انجام خواهد گرفت. قرار بر اين شده که در اين استارتاپ به موضوعات تخصصي مانند موسيقي، فشن و طبقه‌بندي کردن اين موضوعات پرداخته خواهد شد. به هر حال بايد گفت که استارتاپ‌ها روز به روز به موفقيت بيشتري دست پيدا مي‌کنند و بدون شک آينده از آن ايده‌هاي جديدي است که در حال افزايش هستند.

بایتنام

نظر ، پیشنهاد ، انتقاد


آخرین مطالب

کلمات کلیدی